סודה לשתייה ואבקת אפייה

Uncategorized

“הכה את המומחה” מה בין סודה לשתיה ואבקת אפיה:

א. אפייה וסודה לשתיה מעניקות נפח ואווריריות למאפה על ידי מילוי כיסי האוויר בבלילה( שנוצרו בשלב הערבוב) בפד”ח =פעולה הדומה לפעולת השמרים.

סודה לשתיה יוצרת פד”ח במגע עם חומצה( מיץ תפוזים, חומץ, קקאו, שוקולד, פירות וכו’). במידה ונשים עודף סודה לשתיה במתכון, לא ייווצר יותר גז, אלא יתפתח טעם מר או סבוני . זאת כתוצאה מהסודה לשתיה העודפת שלא הופעלה עם החומצה.

א. אפייה מכילה סודה לשתיה, ומספיק חומצה כדי להפעיל אותה בלי תוספת חומצה מהמתכון עצמו. כדי להפעיל א. אפייה צריך להוסיף נוזל. כיום יצרני האבקה מוסיפים לה חומצות שמגיבות בחום גבוה כדי שהאבקה לא תפעל רק לפני הכניסה לתנור, אלא חלק יופעל עם הכנסת נוזל וחלק עם ההכנסה לתנור. כך אפשר לחכות כ15 דקות לפני הכנסת הבלילה לתנור, כי לא כל א. האפייה הופעלה, ופעולת התפיחה תמשיך גם בתנור.  לעומת זאת בלילה עם סודה לשתייה צריך להכניס ישירות לתנור כיוון שהסודה מתחילה להגיב כבר במגע עם חומר חומצי, והתפיחה מתחילה כבר אז. במידה ונשאיר את הבלילה רבע שעה בחוץ, עם ההכנסה לתנור לא תישאר מספיק סודה לשתייה כדי לפעול במהלך האפייה.

כשיש לנו מתכון עם חומר חומצי נרצה להוסיף סודה לשתייה – היא תשתמש בחומר החומצי כדי לייצר פד”ח. אך לעתים אין מספיק מהחומר החומצי כדי לאפשר תפיחה טובה. לכן נוסיף א. אפייה, לתוספת נפח.

אז למה להשתמש בסודה לשתיה בכלל?

על כך בקישור הזה, של “מדע מהצלחת”. מאוד מומלץ לקריאה ובכלל לשיטוט באתר.

https://scienceinmyplate.com/…/איך-עובדות-סודה-לשתיה-ואבקת-…/

ולסיום- מי אפשר להמיר במי?

סודה לשתיה אפשר להמיר בא. אפיה באותה הכמות( בהנחה ואין טעמים חומציים לאזן. לשיקול דעת האופה), אך א. אפיה אי אפשר להמיר בסודה לשתיה.

הפוסט הבא
מרקמי בצק : אלסטיות ופלסטיות
תפריט